Klub PZK SP6PCB
  Informacje sportowe i Dx-owe
  Brzeskie migawki
  Galerie zdjęć SP6PCB
  Klub - historia i dzień dzisiejszy
   
 
ala ma kota
DX cluster on line
Starty w zawodach
DX-info
Propagacja i prognozy

Sztuka operatorska
Jak pracować w kraju CEPT-owskim?
Jak zostać krótkofalowcem ?

Sztuka operatorska

Czy ktoś z nas dostał prawo jazdy zdając ledwie tylko teorię? Nikt! W Belgii nigdy nie uczono jak prowadzić łączności przez radio. Po teoretycznym egzaminie świeżo upieczony krótkofalowiec pozostawiony był sam sobie. Nie zawsze miło było słuchać jak sobie radził na pasmach. Pozostając przy analogii do uprawnień kierowcy - wyobraź sobie, że zdałeś teorię, dostałeś prawo jazdy i już pędzisz przed siebie za kierownicą pojazdu, w którym siedzisz pierwszy raz.
Dokładnie tak przedstawia się sytuacja nowych Hams’ów.
Jak każdy młody operator także i autor popełniał przez pierwsze lata liczne błędy. Nadal je popełnia ale znacznie mniej. W tym artykule chciałby przekazać młodym adeptom i starszym operatorom kilka wskazówek jak szybko zrobić postęp i brzmieć jak „pro” na pasmach. Często popełniane pomyłki brały się z naśladowania nie najlepszych praktyk starszych kolegów. Nie należy ich jednak potępiać - wyraźny kodeks zachowania na pasmach amatorskich nigdy nie istniał.
Nie powinniśmy nie doceniać znaczenia poprawnych praktyk operatorskich. W końcu wszystko, co nadajemy może być odebrane przez wszystkich - innych amatorów, nasłuchowców, różne służby. Strona techniczna to jedna część naszego hobby. Kiedy używamy tych technicznych środków do nawiązania kontaktów radiowych wchodzimy w drugi aspekt tego hobby - reprezentujemy siebie i nasz kraj w eterze - stajemy się widoczni.

Aby nawiązywać udane łączności musimy nauczyć się przestrzegać kilku prostych zasad. Zapraszam Was do wspólnego zapoznania się z zasadami sztuki operatorskiej.

 wiecej ....

przygotowane wg: ON4WW oryginalny tekst www.on4ww.be
uwagi i opienie ->> on4ww@on4ww.be

 
» Strona główna
Copyright © 2023 SP6PCB